Maurowie czyli pomysł na wakacje w Hiszpanii

Maurowie – lud pochodzenia arabskiego, wyznający islam, który w czasach wczesnego średniowiecza opanował półwysep Iberyjski i utrzymał swe panowanie na znacznych obszarach, aż do czasów rekonkwisty. Dzięki kilkusetletniemu panowaniu wzniesiono na półwyspie iberyjskim dziesiątki twierdz, miast i założeń pałacowych.

Arabowie – mistrzowie poskramiania, nieprzystępnych, pustynnych terenów, zamieniali skaliste wzniesienia w pełne ogrodów rajskie pałace. Wznoszone budowle, w dużej części przejęte przez chrześcijan, przetrwały w nienaruszonej formie. Takie miejsca jak Mosquita w Kordobie czy Alhambra w Grenadzie potrafią oszołomić. Sztuka budowania ogrodów – będących odzwierciedleniem Raju – z bardzo bogatą ideologią – nam objawia się już tylko szemrzącymi strumykami i cieniem zawsze chłodnych alejek – dających wytchnienie w najbardziej upalne dni. Sztuka kamieniarska, słynąca z charakterystycznych sklepień i koronkowych elementów dekoracyjnych jest czymś zupełnie odmiennym od sztuki romańskiej wczesnego średniowiecza.

maurowie_05

W Hiszpanii znacznie łatwiej, niż na bliskim wschodzie zapoznamy się z kulturą arabską średniowiecza. Wystarczy czasem unieść głowę, aby zadumać się nad osiągnięciami Maurów, którzy odeszli wraz z rekonkwistą i inkwizycją…

 

Zobaczie fotorelację z naszej podróży po Hiszpanii południowej i zastanówcie się czy moglibyście odwiedzić te miejsca w czasie tegorocznych wakacji? Może poza słonecznym wybrzeżem warto zastanowić się nad zmiennością dziejów?

maurowie_13

maurowie_10-2

maurowie_10-3

maurowie_11-3

maurowie_09

maurowie_06

maurowie_07-3

maurowie_04-3

maurowie_06-3

maurowie_02-3

maurowie_12

maurowie_08-2

maurowie_08-3

maurowie_03-3

maurowie_03-2

maurowie_01-4

maurowie_01-3

maurowie_01