Włoska delicja – Portofino

Podróżując samochodem na południe Francji wypada w okolicach Genui nieco odbić  w bok – to wspaniała wymówka aby odwiedzić Portofino.  

W tym małym miasteczku można odetchnąć i poczuć dosłownie dwudziestoczterogodzinną siestę. Co – mała, włoska miejscowość o powierzchni zaledwie dwa i pół kilometra kwadratowego, w której mieszka zaledwie 500 osób ma wspólnego z ikonami popkultury? Dlaczego warto tu zajrzeć? Portofino jest najbardziej znanym z miniaturowych luksusowych kurortów.

portofino-2

portofino-3

portofino-4

portofino-5

Kto nie słyszał o Portofino? Ta słodka niczym czekoladka nazwa bardzo szybko wpada w ucho. Do Portofino na 10 odcinków serialu jakże dobrze wszystkim znanego – ”Moda na Sukces” przeniosła się rodzina Forresterów aby urządzić pojedynek projektantów. W konsekwencji walkę pomiędzy Domem Mody Forresterów a Spectra Fashion wygrali Forresterowie. Centrum Portofino stało się świetnym tłem do pokazów mody i nie tylko, pod wpływem cudownego portu serialowi bohaterzy poczuli przypływ namiętności. Nawiązali romanse, zapomnieli o dręczących ich problemach a niektórzy nawet odnaleźli swych biologicznych synów…..

portofino-6

portofino-7

portofino-8

portofino-9

Moda na Sukces? Czy Moda na Portofino? Jak się okazuje wśród gwiazd i ludzi sukcesu modne jest bywanie  w Portofino. Miasteczko jest najczęściej odwiedzanym miejscem we Włoszech przez gwiazdy największego formatu. Wielcy tego świata pobyt w basenie Morza Śródziemnego czy wręcz w Europie MUSZĄ tak zaplanować aby choć na jeden dzień wpaść tutaj. Po co? Bo modnie opowiadać jest o jachtach i zjedzonych tu homarach… I  to wszystko brzmi pięknie…”piątego dnia przyjechaliśmy do Portofino na kolację”, „spędziliśmy upojny wieczór u znajomych w Portofino”, „zacumowaliśmy w Portofino”. Piękny port na językach osób o których zwykle się plotkuje… A o Portofino się śpiewa…

Każda kultowa miejscowość staje się z czasem tematem piosenek lub ogólnie inspiracją dla artystów. O Portofino śpiewała Dalida, piosenkarka włoskiego pochodzenia która zrobiła karierę we Francji. „Znalazłam moją miłość w Portofino, dlatego warto wierzyć w sny” śpiewa z załzawionymi oczami, jakby tęskniącymi do czasów kiedy pocałunki i uściski sprawiały że czas w Portofino dosłownie się zatrzymał. Ale i polska   piosenkarka Sława Przybylska śpiewa: „Jest tyle dziewczyn w Portofino, a zobaczyłeś właśnie mnie, pomarańczowy księżyc płynął, gdy w Portofino mówiłam nie” – ale to historia niespełnionej miłości: „Wyjechałeś z Portofino, na drodze został żółty kurz. Nie mogę śmiać się w nos dziewczynom, a w Portofino jest jesień już”.

portofino-11

W świetle fleszy, przy dobrej obsadzie aktorskiej i miłych słowach piosenki wszystko wygląda cudownie a jak jest naprawdę? Gwiazdy przypływają do portu drogimi jachtami najczęściej po to by dobrze zjeść, gdyby chciały przyjechać samochodem miałyby wielki kłopot. Drogi w Portofino są tak wąskie że najlepiej przemieszczać się na motorze stąd na ulicach jest ich więcej niż samochodów. Rolls Royce nie minie się z innym autem na jedynej drodze prowadzącej do tego zakątka… A skąd wiemy że do Portofino zawitała gwiazda? Po prostu nie da się jej nie zauważyć.. Z jednego końca portu na drugi nie mamy więcej niż 300 metrów. Tak małe przestrzenie sprzyjają nawiązywaniu kontaktów i jeśli już strzała amora dopadnie nas w Portofino to możemy zawrzeć związek małżeński w największej atrakcji turystycznej jakim jest tutejszy kościół San Giorgio, który dysponuje nieprawdopodobnie wręcz uduchowionym klimatem. Z pewnością warto nadłożyć drogi po to aby móc opowiadać znajomym o pobycie w Portofino, o którym przecież także słyszeli…

portofino-12

portofino-13

portofino-14

portofino-15

portofino-16

portofino-18

portofino-19

portofino-17

portofino-20

portofino-22

portofino-21

portofino-23

portofino-24

portofino-25

portofino-26

portofino-27

portofino-1