Smukła sylwetka bez trudu!?

Kto nie był w Azji ten prawdopodobnie nie poznał smaku jednego z najlepszych owoców świata! Owoc mangostanu trudno się uprawia i nie można go transportować. W stanie świeżym można go przechowywać zaledwie kilka dni. Smak wyjątkowy jest słodki i cierpki, przypomina poziomkę, morelę, pomarańczę i ananas. Okrągłe, ciemnofioletowe jagody wielkości od od 4-7 cm, pokryte są suchą, grubą, ciemnofioletową skórką. Ich miąższ zawiera kilka (6-8) nasion, jest biały, soczysty.

Yves Rocher-6

Owoce mangostanu cenione są ze względu na bogactwo składników odżywczych (antyoksydantów, minerałów i enzymów). Garcynia jest źródłem kwasu hydroksycytrynowego (HCA), który jest niezbędny do syntezy kwasów tłuszczowych, cholesterolu i trójglicerydów, jak również hamuje lipogenezę, sprzyja syntezie i magazynowaniu glikogenu w wątrobie, co przyspiesza odczucie sytości. Ekstrakt z owoców od czasu opatentowania sposobu wytwarzania jest wykorzystywany w suplementach diety.

Yves Rocher-4

Dlaczego o tym piszę?

Yves Rocher w oparciu o wyciąg z mangostanu pozyskany w wyniku 100% naturalnego procesu ekstrakcji postanowiło stworzyć nawilżające mleczko  antycellulitowe.

Bez olejów mineralnych, bez parabenów, zawiera 92% składników pochodzenia naturalnego. Zawiera mentol.

Mleczko doskonale nawilża i wysmukla skórę oraz redukuje cellulit. Mleczko zostało wzbogacone o ekstrakt mangostanu ze względu na jego właściwości do stymulowania redukcji tłuszczu oraz betainę ze względu na właściwości odtruwające. Dzień po dniu redukuje skórkę pomarańczową i wygładza skórę. Należy stosować go rano i wieczorem na całe ciało zamiast swojego regularnego balsamu.

Yves Rocher-3