Juicy Salif – Wybitne dzieło Philippe`a Starck`a

Niewiele jest w naszym otoczeniu przedmiotów w tak perfekcyjnym stopniu łączących piękno formy z użytkową funkcjonalnością. Od momentu zaprojektowania przez Philippe`a Starck`a w roku 1990 jestem fanką tego przedmiotu. Kupiłam go w dwa lata po premierze i towarzyszy mi do dzisiaj.  Używam go prawie codziennie od wielu lat. Tak naprawdę to mój drugi egzemplarz – pierwszy podarowałam przyjaciółce. Kilka stało się prezentami dla bliskich i znajomych. W cenie oscylującej wokół 250 zł nie ma chyba lepszej alternatywy na ambitny (w końcu to dzieło sztuki użytkowej, symbol, ikona designu, rzeźba, bryła przestrzenna) i jednocześnie praktyczny prezent (wytrzymały, przemyślany, idealnie spełniający swe funkcje).

Juicy Salif – zaprojektowany przez Philippe`a Starck`a wyciskacz do owoców cytrusowych zupełnie zniewala każdego kto się z nim bliżej zetknie.

alessi-33

Forma – nieprawdopodobne linie, smukłe, pełne delikatnych łuków i zagięć wprowadzonych w tak harmonijną całość, że nie sposób nie ulec fascynacji. Ten kształt może kojarzyć się z satelitą, wielkim kroczącym robotem obcych, owadem.  Mógłby mieć wiele metrów wysokości i byłby wspaniałą rzeźbą! Stojąc na półce wygląda świetnie na tyle, że barbarzyństwem jest zamykanie go w szafce! Jestem przeciwniczką stawiania na meblach miniatur rzeźb i innych ozdobnych form – nie pozwalają meblom w pełni pełnić ich użytkowej roli – nie dotyczy to jednak Juicy Salif`a!!! Dumnie zdobi trzecią moją kuchnię. Zmieniały się meble, wystroje, a on zawsze wyeksponowany stawał się idealną ozdobą i jakże często był oglądany z podziwem przez znajomych.

alessi-29

No właśnie – wrażenia. W dłoniach leży znakomicie. Wykonany z aluminium jest lekki, gładki i monolityczny mimo długich „nóżek”. Całość dobrze wyważona. Rozstaw trójnogu odpowiedni i dający stabilność. Gumowe zakończenia nóżek sprawdzają się na marmurowym blacie, szkle i innych gładkich powierzchniach. Wysokość ramion na tyle duża, że wszystkie moje szklanki spokojnie pod nim się mieszczą, a te najwyższe, prawie się stykają, ale wciąż jest odpowiednia ilość miejsca.

alessi-32

alessi-31

I tu docieramy do najważniejszego punktu opowieści. Funkcjonalność. To przecież „tylko wyciskarka” do owoców cytrusowych. Ciężki i skomplikowany elektryczny wyciskacz do soków stoi w gotowości, ale jego uruchomienie to bardziej skomplikowane zastosowania (trawa pszeniczna, buraki, marchewka, orzechy itp.) i cały rytuał picia soków przez rodzinę. Rzeźba Starck`a to poręczne narzędzie nie bardziej skomplikowane niż łyżka czy nóż. Wspaniałość polega na tym, że nawet zaspany człowiek postawi go nad szklanką, a potem rozetrze na jego zwieńczeniu połówkę pomarańczy czy cytryny. Szybko, sprawnie, stabilnie i skutecznie. Nie wiadomo kiedy szklanka napełniona. Blat nie pochlapany…  a wyciskacz. Przepraszam. A Juicy Salif? Opłukany pod bieżącą wodą może trafić na półkę.

alessi-42

alessi-41

alessi-40

alessi-39

alessi-36

alessi-35

Powstała w okresie międzywojennym manufaktura Alessi, nie zdawała sobie sprawy z tego co powstanie, gdy zapraszała Philippe`a Starck`a do współpracy – a powstał jeden z jej flagowych produktów!

W tym roku obchodzimy dwudziestopięciolecie powstania tego dzieła sztuki użytkowej. Z tej okazji Alessi wyprodkowało wersję białą… Nowe wcielenie inna gra świateł ale niezmiennie ta sama wartość.

Gdzie można kupić ten wspaniały wyciskacz do owoców? Wszędzie tam gdzie spotkamy cenne, piękne, designerskie przedmioty sztuki użytkowej. W salonach Rosenthal, które od lat prezentują markę Alessi jest obecny „od zawsze”. W sklepie internetowym Rosenthal także. Gdyby ktoś chciał bliżej zapoznać się z innymi przedmiotami Allesi może także odwiedzić Salon marki Kartell – kojarzącej się wyłącznie z najwyższych lotów sztuką użytkową – w Warszawie w CH Blue City.

Przypominamy,że fotografie można powiększać poprzez dwukrotne kliknięcie.

alessi

alessi-44

alessi-46

alessi-44

alessi-43