Znaczenie diety w leczeniu astmy oskrzelowej.

W oficjalnym wykazie diet nie istnieje typowa dieta dla astmatyków. Według zachodnich oraz wschodnich metod diagnostycznych astma obejmuje zaburzenie jednego lub wielu układów narządowych. Zaburzenia mogą dotyczyć ośrodka oddechowego, trawiennego, serca także nerek, wątroby, śledziony. Jednak najczęściej można stwierdzić zaburzenia w funkcjonowaniu wszystkich wymienionych układów ze szczególną przewaga jednego z nich. Aby poprawić stan chorego i przewrócić równowagę w organizmie konieczne jest stosowanie się do zaleceń mających na celu leczenie głównych rodzajów astmy.

Astma oskrzelowa dieta

Astma jest choroba wielonarządowa, na przebieg choroby znaczący wpływ posiada styl życia. Brak aktywności fizycznej oraz błędy dietetyczne wpływają na pogorszenie stanu zdrowia oraz zwiększają ryzyko zachorowania u osób zdrowych.
W celu właściwego doboru produktów dieta powinna być dobrana indywidualnie w zależności od objawów oraz stanu zdrowia astmatyka.
Ogólne zalecenia dietetyczne dla osób z astmą:
– Jedz przede wszystkim warzywa i owoce, kilka razy dziennie,
– Wybieraj warzywa zielone, które są bogate w chlorofil,
– Spożywaj węglowodany złożone, bogate w błonnik,
– Spożywaj pokarmy o dużej zawartości chlorofilu i witaminy A,
– Zrezygnuj z mleka krowiego i jego przetworów na rzecz surowego mleka koziego,
– Pij dużo wody i herbat ziołowych,
– Zadbaj o dzienną dawkę witaminy D,
– Zwróć uwagę na jakość tłuszczów spożywanych w diecie, kwasy omega 3 i GLA są doskonałym środkiem przynoszącym ulgę w skurczach i zaciśnięciu oskrzeli, które często towarzysza atakom astmatycznym.

Źródło kwasów omega 3 i GLA:

Najlepszym źródłem kwasów omega 3 są ryby takie jak łosoś, sardynka, tuńczyk, ryba maślana oraz mleko matki. Mleko matki jest również najlepszy źródłem kwasów GLA, oprócz niego jeszcze spirulina, olej z nasion wiesiołka, czarnej porzeczki i ogórecznika a także; nasion klonu, jaworu i pokrewnych drzew.

Istotna elementem w leczeniu astmy oskrzelowej jest również sposób przygotowywania potraw, które powinny być gotowane lub podgotowane.
Ponadto należy unikać wdychania oparów chemicznych, dymu, kurzu oraz marznięcia.

 

Author: megamag.pl