Czy elektrostymulacja jest szkodliwa?

Jest szereg różnych metod wykorzystywanych w leczeniu i rehabilitacji. Wśród nich niezwykle interesującym rozwiązaniem jest elektrostymulacja, czyli leczenie prądem. Może to wydawać się groźne, ale tak naprawdę dzięki temu sposobowi leczenia można uczynić wiele dobrego. Jest to doskonały sposób na rozmaite dolegliwości. Można tutaj wyróżnić, chociażby łagodzenie bólu, aktywizację mięśni, a także jest to rozwiązanie cenione w kosmetyce.

Czym jest elektrostymulacja – to metoda leczenia?

Jak to zostało na wstępie zaznaczone ta metoda lecznicza, opiera się o zbawienne działanie prądu elektrycznego o niskim natężeniu. Wykorzystuje się tu prąd impulsowy, stały bądź też modulowany. Co więcej, jeśli jest to zabieg wykonany prawidłowo to w zasadzie ma on same plusy. Oczywiście jak każde rozwiązanie tak też i elektrostymulacja skutki uboczne są znane. Dlatego też warto im się przyjrzeć nieco uważnej, a z pewnością wyjdzie to na dobre wszystkim potencjalnym zainteresowanym.

Kiedy nie powinno się stosować leczenia poprzez elektrostymulację?

Zdecydowanie największym zagrożeniem jest unikanie tego rozwiązania przy problemach z sercem i przy epilepsji. Nie jest też dobrym pomysłem podczepianie pod brzuch ciężarnej tych elektrod. Nie jest również dobrym pomysłem użycie elektrostymulacji w okolicy zmian nowotworowych. Zachodzi bowiem ryzyko zwiększenia owych zmian. Ogólnie, kiedy pacjent czuje dyskomfort lub też ma inne niepokojące symptomy, należy niezwłocznie przerwać zabieg. Dopiero pinia fizjoterapeuty lub lekarza może być przyczynkiem do inicjacji na nowo zabiegów, lub ich całkowite zaprzestanie. Można się jeszcze spotkać z tym, że elektrostymulacja skutki uboczne są następstwem wadliwego sprzętu. Wtedy też może dojść do oparzenia skóry. Jednak w placówkach medycznych czy nawet gabinetach kosmetycznych to rzadkość. Raczej stosując na własną rękę urządzenia bez atestu, ryzykujemy tego typu problemami. Czasem dochodzi też do uszkodzenia przewodów lub samej elektrody.

Jak zatem widać nie ma zbyt wiele obwarowań do stosowania tej metody. Jeśli dodatkowo zostanie przeprowadzony dokładny wywiad środowiskowy z pacjentem, to zarodku tłumione są wszelkie przeciwwskazania.

 

Author: megamag.pl