Prawidłowe oddychanie.

Oddychanie to podstawa życia, między narodzinami i śmiercią ciągnie się nasze życie przepełnione oddechem. Wypełnia je oddech i jest od niego całkowicie zależne, natomiast od umiejętności prawidłowego oddychania zależy nasze życie, przede wszystkim jego długość oraz jakość. Prawidłowy oddech potrafi przedłużyć życie oraz uchronić organizm przed wieloma chorobami. Począwszy od najbardziej oczywistych chorób gardła, które choruje podczas oddychania przez usta, a kończąc na chorobach serca i miażdżycy, które pozornie mają niewiele wspólnego z oddechem. A jednak, prawidłowy oddech potrafi pomóc nawet w pozbyciu się zbędnych kilogramów, nie zmieniając jednocześnie swojego sposobu odżywiania. Zatem jak prawidłowo oddychać?

Prawidłowe oddychanie

U osób dorosłych oddychanie przez usta prowadzi do przedwczesnego starzenia się, astmy, chorób serca oraz miażdżycy, dlatego oddychać powinno się nosem. Oprócz tego powinno nauczyć się regulacji oddechu co znaczy – wypowiadać słowa tylko wydychając powietrzę, natomiast unikać mówienia na wdechu. Pozwala to zminimalizować ilość powietrza wpuszczanego ustami. Kolejnym aspektem oddechu jest jego długość; im dłuższy jest wydech, tym dłuższe jest życie. Co znaczy, że wydech zawsze powinien być dłuższy od wdechu.
Po opanowaniu tych kilku ważnych kwestii, można przejść do specyficznych rytmów oddechowych, które są związane z częściowym wstrzymywaniem oddechu.

Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego ponieważ oddech jest mimowolny i oddychamy nieświadomie. Jednak prawidłowy oddech to oddech pełny, którego musimy uczyć się na nowo, ponieważ utraciliśmy tę umiejętność. Dodatkowo styl życia, brak ruchu, gimnastyki oddechowej, siedzący tryb życia, zgarbiona postawa powodująca skrzywienia kręgosłupa doprowadziły do wypaczenia naturalnego sposobu oddychania w jaki wyposażyła nas natura. Umiejętność prawidłowego oddychania można zaobserwować u joginów praktykujących ćwiczenia oddechowe oraz u małych dzieci po między 3 – 5 rokiem życia.

Author: megamag.pl