Puste kalorie czy cenna tradycja

Puste kalorie czy cenna tradycja

Dobre odżywianie to jedna z podstaw bycia człowiekiem zdrowym i szczęśliwym. Każdy z nas potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii dobranej do jego masy, wzrostu oraz trybu życia. Ważne jest, żeby produkty, które spożywamy, były także wartościowym magazynem tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Cenne minerały i witaminy to również niezwykle istotny elementy prawidłowej diety. Jak jest z pieczywem? Czy wpływa ono pozytywnie na nasz organizm? Czy działa korzystnie dla naszego sposobu odżywiania? Czy chleb jasny jest gorszy niż ciemny?

Walka XXI wieku – modne upodobanie czy fakty

Wiele osób publicznych, które interesują się zdrowym żywieniem, a nie rzadko też sportem aktywnie udziela porad na temat jedzenia produktów dobrych dla naszego organizmu i unikania tego, co nam szkodzi. Nie powinniśmy jeść fast foodów ani pić napojów gazowanych. Osoby z różnymi nietolerancjami pokarmowymi i alergicy powinni szczególnie o siebie dbać i unikać tego, co wywiera na ich zdrowie zły wpływ. Jak to jest jednak z tym pieczywem? Chleb biały zawiera tyle samo wartościowych białek, tłuszczów i węglowodanów co chleb ciemny. Ten drugi posiada jednak większą liczbę witamin i cennego błonnika. Minusem chleba ciemnego jest to, że żołądek człowieka trudniej radzi sobie z jego trawieniem. Dlatego dla osób mających trudności z trawieniem lepszy okazać może się chleb biały.

Cukry dla cukrzyków

Zaletą ciemnego chleba jest jego niski indeks glikemiczny oraz zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu. Warto wybierać oba rodzaje pieczywa. Chleb jasny jest dużo bardziej znany i lubiany wśród osób starszych. Młode osoby, dbające o swoją figurę wolą jednak pieczywo ciemne. Nie warto jednak popadać w skrajności. Zdrowy umiar i znalezienie złotego środka okażą się na pewno bardzo przydatne. Jeśli, więc nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do jedzenia któregoś z powyższych rodzajów chleba, to nie powinniśmy ograniczyć się tylko do jednego gatunku, a jedynie wybrać, w którą stronę nam bliżej. Zarówno chleb jasny, jak i chleb ciemny nie są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Author: megamag.pl