Siano granulowane

Głównym pokarmem koni jest oczywiście siano. Te duże zwierzęta, pochłaniają go naprawdę sporo, bo aż od 1 kg do 1,5 kg na każde 100 kg masy ciała zwierzęcia, co daje od 5 do 10 kg siana dziennie przy lekkim wysiłku konia. Dlatego w obecnych czasach duża część hodowców zaczyna je zastępować sianem granulowanym.

Co to jest siano granulowane?

Jest to nic innego jak rozdrobniona i ususzona w bardzo gorącym strumieniu  powietrza trawa. Następnie jest przepuszczana w tzw. pleciarkę z dodatkiem pary wodnej.
Na rynku istnieje coraz więcej jej gatunków, a to za sprawą dodatków dodawanych do siana granulowanego. Każdy koń ma inne zapotrzebowania żywieniowe.
Źrebaki np. potrzebują więcej białka mleka, niż dorosły koń, więc granulat z tym dodatkiem świetnie się sprawdzi w momencie przejścia zwierzęcia na karmę suchą od mleka matki.

Siano granulowane dla koni sportowych, jest bogatsze w białka, tłuszcze i elektrolity oraz jest bardziej lekko strawne co ma znaczenie w intensywnych treningach.
Możemy jeszcze wyróżnić granulat dla klaczy ciężarnych i karmiących, tutaj zwykle są dodawane minerały i witaminy potrzebne do szybszej regeneracji po porodzie i w czasie karmienia.

Podstawowy granulat, czyli czyste siano najlepiej się sprawdzi dla koni z średnim wydatkiem energii, nie trenujących, dorosłych zwierzaków.
Niestety niektórzy producenci tego rodzaju pokarmu dodają do niego melasę, ponieważ granulat gdy nie jest mocno sprasowany lubi się kruszyć. Melasa ma zły wpływ na konie, bo po prosu je tuczy. Ten składnik bardzo smakuje koniom i po przyzwyczajeniu mogą gardzić innym sianem, więc warto zwrócić na to uwagę przy zakupie, czy jest w składzie granulatu.

Kolejną zaletą siana granulowanego, pomijając to, że ma  w sobie wszystkie składniki odżywcze potrzebne do danej grupy koni, jest rozmiar. Tona granulatu jest otrzymywana z 5-6 balotów siana. Każdy z nas pewnie widział te kule na polach, więc możemy sobie wyobrazić ile zajmują miejsca w stajniach, czy oborach.

Siano granulowane, czyli siano w kulkach może być podawane koniom w postaci suchego jak i mokrego pokarmu. Podając go w postaci suchej warto zwrócić uwagę na to, że siano w kulkach pęcznieje w żołądku i może dojść do przekarmienia konia, a co za tym idzie do niestrawności, która może się zakończyć wizytą weterynarza.  Zaś w przypadku w postaci mokrej warto namoczyć granulat w wodzie (około 1 kg trawo kulek na 2-3 litry wody) i zostawić go na 15 minut przed podaniem, aby napęczniało. Ten sposób nadaje się świetnie dla koni mających problem z zębami.

Siano w kulkach, więc może mieć swoje zalety , ale nigdy nie zastąpi koniom tradycyjnego sian. Koń nudząc się lubi sobie poskubać z paśnika i jest to jego ulubione zajęcie w czasie wolnym od jego obowiązków.

Podsumowując siano w kulkach sprawdza się w hodowli, ale musi być stosowane ostrożnie, bo nie oszukujmy się, że np. sypniemy 3 kilo granulatu i sprawa załatwiona koń nakarmiony. Podejdźmy do tego z głową i oczywiście nie zabierajmy tym wspaniały zwierzętom naturalnego siana, żeby czasem coś sobie skułby co tak bardzo lubią.

Author: megamag.pl