Zastosowanie uszczelnień czołowych

Bezpieczeństwo funkcjonowania maszyn i urządzeń to priorytet każdej firmy produkcyjnej. Oprócz stałych elementów układu często należy zastosować uszczelkiczołowe, które zwiększają wydajność maszyny. Uszczelki są stworzone specjalnie do wykorzystania w ruchu obrotowym, gdzie występują duże przeciążenia. Wykazują one zwiększoną odporność na ścieranie i zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji na zewnątrz urządzenia. Uszczelnienia czołowe znane są również pod innymi nazwami takimi jak mechaniczne uszczelki czołowe, uszczelki czołowe wysokoobciążalne, uszczelnienia o wyższej żywotności, uszczelnienia pływające, dwustożkowe lub torusowe. Dlatego poszukując idealnego produktu dla swojej maszyny lub urządzenia, warto sprawdzić pod powyższymi kategoriami.

Do czego służą uszczelnienia czołowe?

Uszczelki czołowe mają szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach przemysłowych. Są używane do uszczelniania łożysk w maszynach budowlanych lub w fabrykach produkcyjnych oraz w maszynach, które pracują w bardzo ciężkich warunkach, gdzie są narażone na wysokie zużycie ścierne. Dodatkowo tego typu uszczelnienia są odporne na wysokie przeciążenia związane z czynnikami zewnętrznymi takimi jak wysoka lub niska temperatura oraz odporna na długie użytkowanie maszyny. Prawidłowo zamontowana uszczelka czołowa jest w stanie wydłużyć czas pracy maszyny oraz zabezpieczyć ją przed szybką eksploatacją.

Maszyny i urządzenia, w których są wykorzystywane uszczelniania czołowe:

  • Pojazdy gąsienicowe w budownictwie, takie jak koparki,
  • Systemy taśmociągów w firmach produkcyjnych,
  • Maszyny ciężarowe,
  • Osie maszyn,
  • Maszyny drążące tunele,
  • Maszyny i urządzenia rolnicze,
  • Maszyny górnicze.

Uszczelki czołowe są również montowane w mniejszych urządzeniach, które często są wykorzystywane w przemyśle samochodowym lub w sprzęcie AGD na przykład w skrzyniach biegów czy mikserach.Uszczelki czołowe są montowane wszędzie tam, gdzie występują trudne warunki pracy maszyny oraz tam, gdzie oczekuje się długiego okresu działania maszyny bez konieczności korzystania z serwisu.

Jakie są typy uszczelek czołowych?

Występują dwa typy uszczelek czołowych:

Pierwszy to, typ DO, jest najpopularniejsza forma, która używa O-Ringa jako drugiego elementu uszczelniającego.
Drugi typ to typ DF, który posiada elastomer o przekroju poprzecznego rombu jako drugiego elementu uszczelniającego.

Te dwa typy składają się z dwóch pierścieni metalowych, które są umieszczone w dwóch oddzielnych zabudowach, zwróconych czołowo do siebie powierzchnią pracującą. Jedna połowa uszczelnienia czołowego pozostaje nieruchoma, podczas gry druga obraca się, ślizgając po powierzchni roboczej. Dzięki takiej konstrukcji każda maszyna jest w stanie pracować wydajniej, dłużej i bezpieczniej w porównaniu do maszyn, które posiadają inny rodzaj uszczelnień.

Każda maszyna musi być bezpieczna w użytkowaniu dla pracowników, dlatego zastosowanie uszczelek czołowych wspiera te działania.

Author: megamag.pl